• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Almanca/Deutsch
Site Haritası
Üyelik Girişi
Yabancı dil öğrenmenin püf noktaları

Yeni bir dil öğrenmek, ilk bakışta gramer (dil bilgisi) ve kelime öğrenerek, bunları gerektiği gibi kullanmayı bir beceri olarak edinmek diye tarif edilebilir. Ancak bu tanım tam olarak yeterli değildir. Tabii ki gramer ve kelime öğrenmek bir dili konuşabilmek için en önemli öğelerdir. Ancak aslında yabancı bir dili fazla zorlanmadan kolay olarak öğrenmek, çalışma alışkanlıklarını doğru oluşturmakla çok ilgilidir.

Bu yazımızda dil öğrenmenin püf noktaları derken, size bu konuda bazı basit ama önemli ayrıntılardan bahsetmek istiyoruz. 

Çalışırken daima öğrendiklerinizi sesli olarak tekrarlayınız. Aklınızda tutmaya çalıştıklarınızı, aynı zamanda yüksek sesle söylemeye alışınız. Bu öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.
Genellikle bir arkadaş ile ikili çalışmak, bu nedenle çok faydalıdır. Böylece hem konuşmaya hem de dinlemeye alışırsınız. Sesli olarak çalıştıklarınızı, ayrıca kağıda dökmeye çalışınız. Cümleler kurunuz.

 

Eğer sadece okuyarak çalışırsanız bu sadece görsel belleğinizi çalıştırır. Ancak sesli olarak tekrarlayarak çalışmak ise, görsel ve işitsel belleğinizi de birlikte çalıştırır. Bu işlem, dil öğrenmek için en faydalı davranıştır. Böylece hem telaffuz yeteneğiniz artar, hem de cümle kurma beceriniz gelişir.

 

Her gün mutlaka bir süre çalışınız. Bir yabancı dil çalışmaya başlayınca, günlük aralar vermeyin her gün mutlaka kısa da olsa bir zaman ayırınız. Böylece bir gün önce öğrendiklerinizi unutmamanızı sağlamış olursunuz. Çalışmaya verilen günlük aralar, kopukluklar yaratır, ve önceki öğrendiklerinizin belleğinize tam yerleşmemesine sebep olur. Devamlı tekrar ise öğrenmeyi kalıcı kılar.

Yeni konuları çalışırken, arada geri dönüp eski öğrendiklerinizi tekrarlayınız. Böylece temelinizi devamlı güçlendirmiş olursunuz. Dil öğreniminde bu önemli bir ayrıntıdır.Hata yapmaktan korkmayınız. Yabancı bir dili konuşmaya çalışırken hata yapmaktan çekinmek gereksizdir. Komik olacağınızı düşünmeyiniz. Yabancı bir dili yeni öğrenen herkes önceleri hatalı konuşur. Bu çok normaldir. En kolay yabancı dil öğrenen kişiler, bu konuda hiç çekinmeden atak davrananlardır. Siz de bunlardan biri olabilirsiniz.

Kaynak: The Augustine Club at Columbia University

Almancaya nasıl çalışılır?..  

Almanca öğrenmek daha doğrusu yabancı bir dil öğrenmek emek, çaba, zaman ve fedakarlık gerektiren bir durumdur. "Dil öğrenmeye başladım altı ay oldu hala konuşamıyorum." gibi yaklaşımlar yanlıştır. Dil öğrenme süreci sizin günlük çalışma süreniz ve çevresel faktörlere göre değişiklik gösterir. Dil öğreniminde en büyük etken öğrendiklerinizi sıklıkla ve usanmadan tekrar etmenizdir.

 

"Was ist das?" örneğinde olduğu gibi. Bu soruyu eğitim almış yada almamış kime sorsanız hemen hemen sorduklarınızın hepsi cevap vereceklerdir, küçük bir çocuk bile. Çünkü "Was ist das?" sorusu kişiler tarafından çok sık duyulmuştur ve çok sık kullanılmıştır. Bundan dolayı yabancı dil öğrenirken, öğrendiğiniz her konuyu mutlaka çok sık tekrar etmelisiniz. "Ben bunu anladım, öğrendim" diyip tekrar etmezseniz geri dönüp baktığınızda bu çok iyi bildiğiniz konuyu unutmuş olduğunuzu görürsünüz. Şimdi sizlere bir kaç tavsiye:
 

Yeni başlayanlar için

1. Siz yeni doğmuş bir bebek gibisiniz

 • Bebekler kendi dillerini yavaş öğrenirler.
 • Bebekler önce dinlemeyi öğrenirler. Dinleyerek başlarlar.
 • Daha sonra konuşmayı öğrenirler. Duyduklarını tekrar ederler.
 • Ve son olarak okumayı ve yazmayı öğrenirler. Buda büyük sabır gerektirir, öyle değil
  mi?

2. Her gün Almanca dinleyin

 • Almanca yayın yapan radyo kanallarını dinleyin.
 • Almanca yayın yapan TV kanallarını izleyin.
 • Almanca filmlere ve videolar izleyin.
 • Bulabildiğiniz Almanca eğitim veren tüm sanal sayfalardan faydalanın.

3. Ana dili Almanca olan yada sizin gibi Almanca öğrenen bir arkadaş edinin

 • Karşılıklı konuşmalar yapın.
 • Diyaloglar hazırlayıp konuşun.
 • Başlangıç düzeyi kitapları kullanın.

4. Almanca hikayeler okuyun

 • Çocuklar için yazılmış basit hikayelerden başlayın.
 • Basitleştirilmiş ESL kitaplarını deneyin.
 • Almanca gazeteleri okuyun

5. Yeni öğrendiğiniz kelimeleri not alın

 • Bir kelime defteri oluşturun (yeni kelimeler için).
 • Kelimeleri harf sırasına göre yazın(A...B...C...).
 • Her kelime için örnek cümleler kurun.
 • Almanca - Almanca sözlük kullanın (çok grekemedikçe Almanca - Türkçe sözlük
  kullanmayın).

6. Almanca günlük tutun

 • Bir cümle ile başlayın.
 • Nasıl hissediyorsun?
 • Hava nasıl?
 • Bugün ne yaptın? gibi
 • Ertesi gün bir cümle daha yazın.

Almanca yazı yazarken ..  

 • Bir günlük tutun

Daima gramere (dilbilgisi) önem vermeyin. Grameriniz yanlış olabilir. Serbest yazım çok yararlıdır. İlginizi çeken konularda yazın. Bu size yazmanın eğlenceli tarafını gösterecektir. Dilden keyif alın.

 • Almanca e-postalar yazın

Öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla hep iletişim içinde olun. Birbirinize e-postalar yazın.

 • Yerel haberleri Almanca olarak tekrar yazın

Bu günlük yapılabilecek alıştırmalardan biridir. Bir yerel gazeteden bir iki haberi her gün okuduktan sonra Almanca yazın. Tekrar yazmak derken birebir çeviri yapın anlamında değil. Unutmayın düzenli olarak yapılan faaliyetler en iyi olanlardır.

 • Önemli yazım kurallarını öğrenin

Unutmayın her zaman yanınızda bir sözlük yada yazım kılavuzu olmayacak, özellikle bir sınavdayken. Ve tekrar unutmayın ki anadili Almanca olanlar bile zaman zaman yazım kurallarını gözden geçirmek zorundadırlar.

 • Sık yazım hatası yapılan kelimeleri öğrenin
 • Yaygın Almanca hataları öğrenin
 • Ve bir Almanca mektuplaşacağınız kalem arkadaşı bulun

 

Dilbilgisi çalışırken ne yapmalıyım?..  

Gramer (Dilbilgisi) den korkmayın

 • Gramer iletişim içindir

Bazen öğrenciler gramer konusunda takıntılı yada önyargılıdır. Hep bir korku vardır. Bu çok sıkı gramer eğitimi veren bir öğretmenden ders almış olanlar için bir yere kadar doğru olabilir.
 

Ama unutmayın gramer bir öcü değildir. Grameri sadece iletişimde kullanmak için öğrenin başka bir şey için değil. Öğrendiklerinizi pekiştirmek için bir kaç alıştırma yapın, sonra bir makale yada kompozisyon yazın (buna paragraflarla da başlayabilirsiniz) veya öğrendiğiniz konuları kullanarak konuşmalar hazırlayıp bunları oynayın.

 • Zayıf noktalarınızı belirleyin

Çok iyi anlamış olduğunuz gramer konularıyla ilgili alıştırma yaparak zamanınızı harcamayın (ama belirli aralıklarla tekrar edin ta ki çok rahat kullanmaya başlayana kadar) çünkü bunlar size artık çok kolay gelecektir. Bunun yerine size zor gelen konular üstünde yoğunlaşın. Eğer hangi konularda zorlandığınızdan emin olamıyorsanız bir kaç kompozisyon yazarak bunları öğretmeninize kontrol ettirin ve sık yaptığınız hataları işaretlemesini isteyin. Daha sonra bu hatalara göre ilgili konulara çalışın.

 • Grameri arkadaşınıza öğretin

Almanca ders seviyesi olarak sizden daha alt seviyede olan bir arkadaş bulun. Öğretmek sizi kuralları hatırlamaya zorlayacaktır ve bu konuları daha düzgün anlamanızı sağlayacaktır. Arkadaşınıza çalışma kağıtları hazırlamayada çalışın. Bu bilgilerinizi daha da pekiştirecektir.

 

Almanca'nın bugün İngilizce'den sonra ikinci Yabancı Dil olarak öğrenilmesi Almanca ile akraba dil olan İngilizce'den yararlanmayı gerektirmektedir. İngilizce'nin bu süreçte aktif kullanımı ikinci yabancı dil olarak Almanca'nın öğretim-öğrenim sürecini kısaltacağı gibi, kolaylaştıracağı da açıktır.

Sistemin temeli çok basittir. Almanca ve İngilizce nerede Türkçe'ye benziyor nerede Türkçe'den ayrılıyor. Bizler bebekler gibi önce kelimelerin anlamlarını bilmeden kulak dolgunluğu ile ezberlemek daha sonra da aralarında zamanla anlam ilişkisi kurarak bütüne ermek gibi bir olayı bu yaşlarda yapamayacağımıza göre uygulanacak tek yöntem o dili gramer kurallarına göre öğrenmek olacaktır.

Almanca'yı öğrenirken bilmemiz gereken tüm dilbilgisi malzemesini irdeleyip İngilizce ile karşılaştırmak olayın mutfak aşamasını oluşturmaktadır. Özellikle cümle yapılarının öğrenilmesinde benzer ve farklı yönler üzerinde durularak iki dil arasında olumlu transferler ön plana çıkarılmaya çalışılmaktadır. En çok kullanılan cümle kalıpları üzerinde durularak temel yapıların kısa sürede öğrenilmesine önem verilmekte, bütün önemli cümle kalıplarının tek tek üzerinde durulmaktadır.

Bu önemli kalıplar basitten zora doğru cümlelerin karmaşıklığına göre sıralanmıştır. Dil edinim sürecinin hangi aşamasında karşımıza hangi kalıpların çıktığı İngilizce - Türkçe kıyaslamaları ile formüle edilmiştir. Başlangıçtan itibaren Almanca dilbilgisindeki tüm cümle yapılarına hayattaki kullanım mantığına göre uygulanan bir yöntemdir Bu sistem Almanca'nın içinde var olan ama kitaplarda pek söz edilmeyen sıkıştırılmış bilgilerin analiz edilmesi yoluyla genelde ezbere bilinenlerin aslında bir mantık içinde olduklarını ispatlamaktır.

Eğitim sürecinden sonra kişi sıkça okuyarak kendince yazılar yazarak ve sistemin bir parçası olan notları tekrar ederek kendini geliştirecektir.

Dr. Hüseyin Arak

 

Nasıl Almanca Çalışalım?

Almancayı etkili çalışmak için aşağıdaki önerilerimize göz atın.

Kelime, İsimler ve Zamirler
Her kelime tekrarı yapışınızda isimleri hatırlamanız kolaylaşır. Unutmayın iyi ve kaliteli cümle kurabilmek için Almanca kelime bilginizin iyi olması gerekir. Almanca dil yapısı Türkçe'den farklı olduğundan ilk zamanlar önyargılı olmadan dilin kurallarına adapte olmaya çalışın. Size tavsiyemiz Almanca öğrenirken Türkçe düşünmemeniz.

80/20 PRENSİBİ
Yapılan dil araştırmalarına göre çoğunlukla yapılan hatalar birbirine çok benzer.Almanca öğrenenler genellikle belli kural ve yapılar yüzünden hata yapmaktadır. Çalışmalar gösterir ki dil öğrenenlerin%80inin hatalarının %20 si oldukça net ve belli olmayan kurallar ve yapılar yüzünden oluyordur.

- Düzenli oluşabilen hataları tespit etmek için ders materyallerinizi kullanın.
- Konusunda temel kuralları ile ilgili renkli bir grafik çizin ve bazı örnekler de verin ve bu grafiği masaya, mutfağa, banyoya veya sık geçtiğiniz herhangi bir yere koyun ve okuyun bilinçaltınız siz fark etmeden bu grafiği hatırlayacaktır.

KENDİNİZLE KONUŞUN
Bir Alman vatandaşı ile karşılaştığınızla kendinizde onunla konuşacak cesareti bulamıyorsanız, odanızda kendinizle Almanca konuşmak işinize yarayabilir. Bu yol sizin zorlanmaktan kurtulmanızı ve daha iyi bir Almanca telaffuz yapmanızı sağlayacaktır.

KENDİNİZE BİR MOLA VERİN
Bir kelime listesini defalarca okumanıza rağmen okuduktan sonra hiç birşey hatırlamıyorsanız, kendinize bir mola verin. Bu yöntem çok fazla etkilidir ve kısa bir tekrar, listeyi bütün öğlen tekrar etmenizden daha etkili olur. Ayrıca ezberlediğiniz kelimeleri kullanarak cümle kurmaya çalışın.

 

ALMANCAYI ÖNLEMEYİN
Oturduğunuz çevrede Almanca kaynak bulabileceğiniz kütüphane var mı? Sinema veya DVD izleyecek ortamlar mevcutsa bunlar faydalanın. Ya da Almanca filmler yayınlayan Tv kanalları var mı? Sıkça tekrar yapmanızı sağlayabilecek bu imkânı fark edin.

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN
Almanca'yı öğrenmek eğlencelidir. Bir konuda ilerlemekte karar vermenize yardım eder ve o konuyu bitirdikten sonra kendinizi ödüllendirin bu yöntem iyi bir isteklendirme şeklidir.

ÇALIŞMA ORTAMINIZI DÜZENLEYİN
Çalışma ortamınız iyiyse, çalışmalarınızda da bir o kadar iyi bir motivasyonla çalışırsınız. Odanızda çalışırken çalışmaktan çok mutlu olacağınız ve kendinizi en iyi hissedeceğiniz yeri seçip orda çalışmalısınız

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
19468 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın