• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Almanca/Deutsch
Site Haritası
Üyelik Girişi
Deutsch lernen -Almanca Öğrenmek


Begrüßung und Verabschiedung  Selamlaşma ve Vedalaşma

"Guten Morgen" “Günaydın” öğleye kadar olağan selamlaşma şeklidir."Guten Tag" “ iyi günler“  öğlenden akşama kadar kullanılan ifadedir."Guten Abend" “iyi akşamlar” saat 18 den itibaren kullanılır. Birçok kişi  "Hallo" “merhaba” diyerek selamlaşır. "Auf Wiedersehen" “Görüşmek üzere” ise vedalaşırken kullanılan yaygın bir ifadedir. Kısa şekli ise “Wiedersehn"  dir.
İtalyanca olan ve sıkça kullanılan "Ciao", ya da "Tschüs", "Tschö" ve "Tschüssi" kelimeleri ile de vedalaşma yapılabilir. 
"Hallo", "Tschau", "Tschüs", "Tschö" ve "Tschüssi" daha az resmi ifade şekilleridir.Selamlama için Bayern, Baden-Württemberg ve  Pfalz Bölgelerinin bir kısmında günün her saati  "Grüß Gott" ve "Servus";  Norddeutschland (Kuzey Almanya)’da ve sahil kesimlerindekuzey ve doğu Friesland bölümlerinde "Moin" ya da "Moin, Moin" şeklinde selamlaşılır.. "Gute Nacht": yatmadan önce söylenen vedalaşma sözcüğüdür. İş arkadaşları öğle vakti karşılaşırlarsa "Mahlzeit" diye selamlaşırlar.Bu ifadeyle diğerlerini öğle arasını güzel geçirme ve tadını çıkarmaları dilekleri ifade edilir.

"Du" und "Sie"   “Sen” ve “Siz”

İş yerinde  ya da toplumda kullanılan resmi  hitap şekli “Sie-Siz” dir.

Komşular ve iş arkadaşları birbirlerini uzun zamandır tanısalar da genellikle “Sie” olarak hitap ederler.

"Du" sadece yakın arkadaş çevresinde ya da yakın tanıdıklar arasında kullanılır.15-16 yaşına kadar olan çocuklara da "Du" şeklinde hitap edilir.Öğrenciler ve üniversite öğrencileri de kendi aralarında “duzen” senli benli konuşurlar. Toplumsal kural olarak genellikle yaşlı olan genç olana “Du” şeklinde hitap edebilir.İş hayatında da amir,astına “Du” şeklinde hitap edebilir.

"Bitte" und "Danke"       “Lütfen” ve “Teşekkür ederim”

Bir istek ya da soruda genellikle “bitte”-“lütfen” sözcüğü kullanılır.
"Können Sie mir bitte sagen, wie spät es ist?", “Lütfen saatin kaç olduğunu bana söyleyebilir misiniz?” ya da "Kann ich bitte die Zeitung haben?".”Gazeteyi alabilir miyim,lütfen”.Bu sözcük dostluğu ve nezaketi işaret eder.Bir şey takdim edilince de genellikle: "Bitte sehr" “buyurun” veya "Bitte schön" söylenir. 

"Danke schön" , "Danke sehr" ya da "Vielen Dank" ise adet olan cevap şeklidir.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
4108 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın