• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Almanca/Deutsch
Site Haritası
Üyelik Girişi
Alman Eğitim Sistemi-Das Bildungssystem in Deutschland

Alman Eğitim Sistemi

Kindergarten (Anaokulu)

İlkokul eğitimi başlamadan önce, 3 ile 6 yaş arası çocukların, velileri tarafından anaokullarına (Kindergarten)gönderme imkanları vardır. Bu tamamen velilerin istekleri doğrultusunda olmaktadır. Anaokullarında, okulöncesi temel bilgiler işlenerek, çocuklar okul eğitimine hazırla nıyor. Ayrıca ana dili almanca olmayan çocukların dil bilgilerinin gelişmelerine de yardımcı olunuyor.

Almanya'da İlkokul (Grundschule)

Almanya'da 4 sene süren ilkokul (Grundschule), bütün öğrencilere kendilerini gösterme şansı verilen bir ortamdır. Bu sürenin sonunda bir seçim yapılmaktadır. Öğrenciler, notlarına göre Gymnasium, Realschule veya Hauptschule'ye gönderilir. Alman Eğitim Sistemi'nin en önemli özelliklerinden biri, bu üç kademedeki okullar arasında devamlı bir akış olmasıdır. Buna göre bir defa Gymnasium'a giren öğrenci devamlı orada kalma garantisine sahip değildir. Hauptschule'ye giden öğrencinin de oradan Real veya Gymnasium'a geçiş yapma yolları tamamen kapanmış değildir. Öğrencinin performasınsa göre bu tür yatay geçişler olabilmektedir.

Bu yatay geçiş imkanı teorik olarak var olmakla birlikte uygulamada bunu başaran öğrenci sayısı çok azdır. Bu sebeple aileler, çocuklarının daha iyi bir gelecek planlaması yapabilmesi için Grundschule sonundaki 4. yılda çocuklarının daha iyi bir okula (Gymnasium veya Realschule) gidebilmesine gayret etmektedirler. Eğer çocuk buradaki seçimde iyi bir okula giderse, genellikle bu başarı ileride de devam etmektedir.


Almanya'da Lise (Gymnasium - Realschule - Gesamtschule - Hauptschule)

Almanya'da, ilkokulun 4. sınıfında bütün öğrenciler bir seçime tabi tutulur. Çocuklar, notlarına göre Gymnasium, Realschule veya Hauptschule denen okullara gönderilir.Alman Eğitim Sisteminde çocukların seçimi daha ilkokul dördüncü sınıfta gerçekleşiyor. Not durumuna göre en iyi olanlar Gymnasium'a, en kötü notlara sahip olanlar ise Hauptschule'ye gönderiliyorlar.

Gymnasium
En başarılı öğrenciler (durumu 'pekiyi' olanlar), Gymnasium denen okullara devam ederler. Gymnasium sonunda Abitur denen sınavları başaran öğrenciler üniversiteye gidebilmektedir. İlkokul sonrasında Gymnasium'a giden öğrenciler, genellikle Abitur'u da yapıp üniversiteye girebilmektedirler.

Realschule
Durumu 'iyi' olan öğrenciler, Realschule denen okullara devam ederler. Realschule, Gymnasium'un bir altı ama Hauptschule'nin bir üstünde yer alır. Realschule'yi bitiren öğrenciler, hemen hemen bütün meslek alanlarında 3 yıllık meslek eğitimlerinden istediklerini seçebilirler. Realschule okuyan öğrenciler daha çok meslek yapmaya yönelmektedirler. Bununla birlikte, pek çok Realschule mezunu da ek sınavları da yaparak üniversiteye gidebilme haklarını kullanmaktadırlar. Realschule bitirdikten sonra 3 sene meslek yapmayı tercih eden öğrenciler için de her zaman üniversiteye gidebilme imkanı mevcuttur. Fakat Realschule öğrencilerinin üniversite okumaktan çok meslek yapmaya yönelecekleri varsayılmaktadır. Buna dayalı olarak Realschule'ye giden öğrencilerin üniversiteye gidiş yolları Gymnasium'dakiler kadar açık ve net değildir.

Hauptschule
İlkokul sonunda başarı durumları iyi olmayan öğrenciler Hauptschule denen okullara giderler. Bu öğrenciler için üniversite yolu teorik olarak her ne kadar açık ise de gerçekte neredeyse tamamen kapanmıştır. Hauptschule okuyan öğrenciler, okulu bitirip bir meslek eğitimi yaparak hayata atılırlar.

Gesamtschule
Bazı eyaletlerde, Gymnasium, Realschule, Hauptschle üçlü ayrımı yapılmayıp, çocuklar Gesamtschule denen tek bir okula gönderilmektedirler. Ancak nota dayalı seviye farkları bu okullarda da vardır. Farklı olan şey, farklı seviyede öğrencilerin ayrı ayrı okullara gönderilmesi yerine, hepsinin tek bir okulda toplanıp fakat ayrı ayrı sınıflara gönderilmesidir.

Almanya'da Meslek Yüksek Okulu (Fachhochschule)

Almanya'da Fachhochschule, meslek yüksek okulu anlamına gelmekle birlikte, üniversite ile aynı statüde görülür. Verilen eğitimin üniversite eğitiminden farkı, daha çok uygulama odaklı oluşudur.

 

Almanya'da Devlet Üniversiteleri (Universität)

Almanya'da devlet üniversiteleri köklü bir geleneğe ve geniş imkanlara sahiptir. Klasik üniversiteler bünyelerinde hemen her fakülteyi barındırır.

Almanya, üniversite okumak isteyenler için geniş imkanlar sunmaktadır. Uluslararası tanınırlığa sahip Bachelor ve Master gibi bitirme dereceleri ve uluslararası not transferi imkanını sağlayan yeni yapısıyla ayrı bir cazibe kazanmıştır.

Almanya'da üniversiteler, Fachhochschule ve Technische Universität'ten, uygulamadan çok teori ağırlıklı oluşları ve kapsamlarının genişliği ile ayrılırlar. Fachhochschuleler, teoriden çok uygulama ağırlıklı mesleki yüksek okullardır. Mezunları iş hayatında daha çabuk iş bulurlar. Fakat yükselme imkanları üniversite mezunları kadar geniş olmayabilir. Teknik üniversiteler ise, sadece teknik sayısal bölümleri bünyelerinde barındırırlar. Sözel bölümler genellikle teknik üniversitelerde bulunmaz.

Almanya'da devlet üniversiteleri kalite ve sundukları fakülte çeşitliliği ile kendilerini belli etmektedirler. Alman üniversiteleri, üniversite geleneğini modern donanım, araştırma ve eğitim ile birleştirmektedir. Alman hükümeti, üniversitelerin daha çok uluslararası bir yapıya kavuşması için tedbirler almakta ve programlar yürütmektedir. Bu sayede, Alman üniversitelerinin dünya çapında uluslararası rekabete açılması ve bu rekabette kendilerine iyi bir yer edinmesi hedeflenmektedir.

Bu doğrultuda Alman üniversiteleri çok sayıda uluslararası tanınırlığa sahip Bachelor ve Master gibi dereceler vermeye başlamışlardır. Özellikle lisans üstü eğitimde (post graduate) İngilizce olarak sunulan çok sayıda eğitim alternatifi mevcuttur.

 Bu Resimde Alman Okul Sisteminde izlenebilecek yol haritasi gösterilmekteSag taraftaki karelerde yas basamaklari, sol taraftadaki karelerde sinif basamaklari belirtiliyorAlmanya'da ilk ve orta ögrenim

1- Zorunlu egitim
2- Orta ögrenim
3- Diplomalarin verilisi
4- Puanlama ve not sistemi
5- Final sinavi

1-Zorunlu egitimZorunlu egitim Federal Almanya'daki bütün çocuklar için 6 yasinda baslar ve genelde 9 yil sürer (Berlin, Brandenburg, Bremen ve Nordrhein-Westfalen'de on yildir). Zorunlu egitimi tamamladiktan sonra orta ögrenimlerini ful-time genel egitim veren bir okulda veya bir meslek okulunda devam ettirmeyen ögrenciler part-time okula devam etmek durumundadir (Zorunlu Berufsschule egitimi). Bu genellikle üç yil sürer. Ortaögrenimin ikinci döneminde genel egitim veren bir okula devam etmeyen ögrenciler için eyaletin, ögrencilerin ful-time egitime devam etmelerini yada bir meslek okuluna girmelerini öngören düzenlemeleri vardir. Ayrica birçok eyalet, ilave vasiflar edinmek isteyenler için 10 yil egitim seçenegi sunar. Engelli çocuklar ve gençlerin de okula gidip egitimlerini tamamlamalari zorunludur. Özel egitsel durumlarina göre engeli bulunmayan çocuklarla ya da özel okullarda okurlar.

Zorunlu egitim derslere düzenli olarak devam etmeyi ve diger bazi yükümlülükleri kapsar. Hem ögrenciler hem de ebeveynler bu zorunlulugun yerine getirilmesini saglamak, egitim sirketleri de egitim görenlerin okula gittiklerini garantilemekle sorumludur. Okul müdürü devam kayitlarini inceler ve gerektiginde ögrencinin devam etmesini temin için ögrenciye, ebeveynlere ve egitim sirketine yönelik yaptirim uygular.2-Orta ögrenimIlkokul asamasini takiben orta ögretimde çocuklar yeteneklerine göre ayrilmaz. Ortaögretim sistemi birçok kola ayrilir. Bu kollarin degisik okullarin sorumlulugunda ayri ayri sertifikasi vardir. Eyaletlerin çogunda asagidaki okul çesitleri bulunmaktadir:
Hauptschule, Realschule ve Gymnasium disinda hemen her eyalette Gesamtchulen vardir. 1991-92 egitim yilindan itibaren bazi eyaletlerde adlari degisen ve Hauptschule ve Realschule'de verilen derslerin bir çati altinda toplandigi yeni okullar açilmistir. Bu okullar sunlardir: Mittelschule, Sekundarschule, Regelschule, Erweiterte Realschule, Verbundene Haupt-und Realschule, Integrierte Haupt-und Realschule ve Regionale Schule. Ortaokullardaki 5 ve 6. siniflar, seçmeli yönlendirme dönemi olarak düzenlenebilir. Bazi eyaletlerde yönlendirme bölümü standart okul çesitlerinden bagimsiz ayri bir ünite olabilmektedir.

Gelisimleri normal okullarda desteklenemeyen ve özel egitsel gereksinimleri olan ögrenciler için genel ve mesleki egitim çerçevesinde çesitli özel okullar açilmistir. (Sonderschule, bazi eyaletlerdeki adiyla Förderschule ya da Schulle für Behinderle).

Ögrenciler zorunlu egitimi tamamladiklarinda -genel olarak 15 yasina geldiklerinde- orta ögretimin ikinci bölümüne geçerler. Devam edilen okulun çesidi, orta ögretimin birinci bölümü sonunda elde edilmis nitelikler ve haklara baglidir. Derslerin kapsami ikili sistemdeki mesleki egitimi oldugu kadar ful-time genel okullarla meslek okullari müfredatini da içerir.

3- Diplomalarin verilisi

Diplomalarin verilme sartlari:
Diploma alma yili ve yasi:Gymnasium'un üst asamasinin ya da üst asamadaki kariyer-merkezli uzmanlasma programlarinin tamamlanmasiyla 13. sinif sonunda (yaklasik 19 yasinda) Allgemeine Hochschulreife ya da Fachgebundene Hochschulreife alinir. Orta ögretimin birinci bölümüyle Gymnasium'un ikinci bölümünde 265 hafta geçirildigi takdirde Allgemeine Hochschulreife 12 yilin sonunda (yaklasik 18 yasinda) alinabilir.

Kurallara göre Fachhochschulreife, Fachoberscule'deki 12. yilda (yaklasik 18 yasinda) alinir. Ancak, Fachhochschulreife mesleki okullardan ilave dersler alinarak da elde edilebilir. Ör: Berufsfachschulen ve Fachschulen.

Diploma Almanin Ön Sartlari:

Ögrenciler diplomalarini sinavi geçince alirlar.

Ön Sartlara Dair Istisnalar:

Çok iyi notlari olan ögrencilerin Gymnasiale Oberstufe'nin 11/1 sinifini atlamalari mümkündür. Ortaögretimin ikinci bölümündeki diger okullardaki çok iyi ögrenciler için 11. sinifi atlama imkani vardir.

Özel Olarak Hazirlanan Adaylar:

Özel olarak hazirlanan adaylar da diploma alabilir. Zorunlu egitim (9/10 yil) ve part-time meslek okulu (3 yil) bitirildigi takdirde Abitur sinavina girilebilir. Önkosullar eyaletler tarafindan belirlenir.

Diplomanin yapisi
Egitim Süresi:
Gymnasiale Oberstufe:

Okul süresinin uzunluguna göre, orta ögretimin 2 ya da 3 yil süren 2. bölümü ( 12 ya da 13 yil).
Fachoberschule: Orta ögretimin ikinci bölümünde meslek okulu olarak Fachoberschule 11 ya da 12 yil sürer.

Ögretim Süresi:

Haftada 5 gün ders yapilmak kaydiyla senede 188 gün egitim yapilir. (37.5 hafta)

Haftalik Ortalama Çalisma Yükü:
Gymnasiale Oberstufe:


Orta ögretimin ikinci bölümünde; 20'si zorunlu derslerde, 10'u zorunlu- seçmeli derslerde (Grundkurse ve Leistungskurse) toplam 30 hafta Gymnasiale Oberstufe'de geçirilir.

Fachoberschule:

Fachoberschule'de 11. sinifta, uygulamali meslek egitimi haftada en az 8 saat zorunludur (uygulamali meslek egitimi haftada 2 gündür). 12. sinifta en az 30 haftalik bir dönem için genel ya da seçmeli dersler (teknoloji, is ve idare, beslenme, tarim, sosyal bilimler, tasarim, denizcilik) alinmasi gerekir.

Toplam Ders Sayisi:

Ders sistemi içerisinde eyalet çok sayida ders sunabilir. Toplam sayi kesin degildir.

Zorunlu Dersler:
Gymnasiale Oberstufe:


Almanya'daki genel ortaögretimin ikinci kisminda derslerin bireylere göre kombinasyonu göze çarpan bir özelliktir. Temel ve ileri kurslarda (Grundkurse ve Leistungskurse) dersler ögrencilerin yetenekleri ve marifetlerine göre verilir.
Müfredat, zorunlu derslerle (2/3) birlikte verilen alanlardan birinden zorunlu- seçmeli (1/3) dersler içerir.

Zorunlu dersler (yilda 564 saat) din ve sporun da eklendigi üç gruba ayrilir. ( Dil, edebiyat ve sanat; beseri bilimler; matematik, doga bilimleri ve teknoloji). Bu dersler arasinda ana dil, matematik ve yabanci dile özel önem verilir ve her birine haftalik ders programinin % 10'u ayrilir. Zorunlu seçmeli dersler (282 saat) bu alanlar da bireysel uzmanlasmaya yöneliktir.

Puanlama ve not sistemi
Notlama Ölçegi:


Çok iyi: 1
Iyi: 2
Orta: 3
Yeterli: 4
Yetersiz: 5
Çok kötü: 6


Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
7639 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın